Wierzytelność pracownicza w postępowaniu upadłościowym
W nowym cyklu artykułów na naszym kancelaryjnym blogu podjąłem się próby klasyfikacji wierzytelności wynikających ze stosunku pracy na gruncie prawa upadłościowego.
Określenie statusu wierzytelności pracowniczych determinuje różnice w ich dochodzeniu i zaspokajaniu w zależności od tego, czy wierzytelności te powstały przed, czy też po ogłoszeniu upadłości dłużnika. W pierwszym przypadku stanowić one będą wierzytelności upadłościowe, ujmowane na liście wierzytelności z urzędu i zaspokajane w kategorii pierwszej w ramach podziału funduszów masy upadłości. W drugim zaś należności pracowników sklasyfikowane zostaną jako koszty postępowania albo inne zobowiązania masy upadłości, zaspokajane w drodze bieżących wypłat z masy upadłości.
Z kolei dla prawidłowego ustalenia, czy wierzytelności pracownicze powstałe po ogłoszeniu upadłości stanowią koszty postępowania czy też inne zobowiązania masy, wymagana jest weryfikacja, czy praca świadczona przez pracowników upadłego związana była bezpośrednio z likwidacją masy upadłości i wykonywana na zlecenie organów postępowania upadłościowego w ramach przysługujących im kompetencji. Jeżeli zatem przyjmiemy, że wskazane przesłanki zostały spełnione, zaliczymy wydatki związane ze stosunkami pracy pracowników upadłego do kosztów postępowania, które zaspokajane są w pierwszej kolejności, przed innymi zobowiązaniami masy i wierzytelnościami upadłościowymi powstałymi przed ogłoszeniem upadłości. Jeżeli jednak należności pracowników nie spełniają przesłanek do sklasyfikowania ich jako kosztów postępowania, traktuje się je jako inne zobowiązania masy, zaspokajane w drodze bieżących wypłat, o ile pozwolą na to fundusze masy upadłości.
dr Paweł Janda
________________________
Niniejsza publikacja to fragment artykułu „Wierzytelność pracownicza w postępowaniu upadłościowym”, który ukazał się w numerze 28 [2/2022] czasopisma „Doradca Restrukturyzacyjny”.